İzleme Çözümleri

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile ölçeklemeye ve otomatikleştirmeye destek veriyoruz.

Neden Açık Kaynak?

Bu soruyu hep duyuyoruz , kısaca özetlemek gerekirse önce açık kaynak kodlu yazılım nedir belirtelim?
Açık Kaynak kod, yazılımın kaynak kodunun incelenmesi, değiştirilmesi ve yazılımı elinde bulunduran kişinin yazılımı üçüncü kişilere ücretli veya ücretsiz dağıtabilmesini mümkün kılan bir yazılım modelidir. Kodun açık tutuluyor oluşu, doğal bir topluluk oluşmasını ve geliştirmeye açık olmasını sağlıyor.

Her kaynak kod, kendisini siber saldırılara karşı açık hale getirebilecek güvenlik kusurları içerebilir. Bu yüzden yapısı gereği açık kaynak kodlu yazılımlar daha hızlı  güvenlik düzeltmelerinin yapılabilmesi avantajına sahiptir.

Peki Neden Zabbix?

Sistemler ve servisler artık çok genişledi ve takip edilmesi zor bir halde…
İşte bu noktada Zabbix üzerine tanımladığınız sunucular, servislerde ya da ağ cihazlarında herhangi bir anormallik tespit etmesi durumunda geliştirildiği sistem itibari ile bir çok aksiyonu sizin belirlediğiniz çerçevede gerçekleştirme  imkanı sağlamaktadır. Buna alarm oluşturma başta olmak üzere diğer açık kaynak kodlu çözümler ile altyapınızın güvenliğini ve ayakta kalmasını sağlayabilecek tüm Önleme Eylemleri, Denetim ve Loglama (Audit) ve Görsel İzleme gibi eylemleri kolayca yapabilirsiniz.

İşletmenizde neden bir izleme sistemi bulundurmanız gerektiğini bir çok sebeple anlatabiliriz ancak en belirgin ve can alıcı olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz :

  • Önleme Tedbirleri Almak

  • Oluşan hataları anlık görebilmek

  • Oluşan hatalara karşılık Otomasyonu tetikleyebilmek

  • Günlük süreçleri takip edebilmek

  • Denetim (Audit) gerekliliklerini yerine getirmek

Kesintilerden bir adım önde olun

BT kesintilerine ne sebep olur?
İnsan hatası, yapılandırma sorunları ve çevresel faktörlerin tümü katkıda bulunabilir. Ağ izlemeyi uygulamak, bu kesintilerin oluşmasını önlemenin en temel ve basit yollarından biridir.

Ağ izleme, potansiyel sorunlardan bir adım önde olmanız için ihtiyacınız olan görünürlüğü sağlar. Ağ izleme yazılımı, canlı ağ performansı verilerini okunması kolay bir ara yüzde göstererek, darboğazlara neden olabilecek kesintileri belirlemenize yardımcı olur.

Sorunları daha hızlı düzeltin

Kötü bir durumda, vakit nakittir. Ağ izleme, zaman sıkıntısı çeken ağ uzmanları için problem çözmeyi daha kolay ve hızlı hale getirir.

İster bir yapılandırma hatasıyla, ister anormal bir trafik dalgalanmasıyla uğraşıyor olun, ağ izleme yazılımı sorunların temeline bir kez ve kesin olarak ulaşmanıza yardımcı olur. Canlı ağ haritaları sizi sorunların kaynağına götürür ve durum pencereleri size zaman içindeki performans ölçümlerini verir.

Ayrıca, ağ otomasyonu araçları bir adım daha ileri gitmenize yardımcı olur. Ağ izleme yoluyla sorunları yalnızca tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda bir kişinin dahil olmasına gerek kalmadan bunları otomatik olarak düzeltebilirsiniz.

Anında yatırım getirisi kazanın

BT ekipleri, genellikle bunları tamamlamak için gereken ideal zaman, personel veya bütçe olmaksızın ağır iş yükleri ve giderek daha karmaşık hale gelen projelerle karşı karşıyadır.

Doğru ağ izleme aracı anında yatırım getirisi sağlayabilir. Ağ performansını manuel olarak incelemeye gerek kalmadan, personelin daha kritik projeler üzerinde çalışmak için günlerine geri dönme zamanı vardır. Sorunların kaynağını görmek, zahmetli sorun giderme süresini kısaltır.

Ve BT kesintilerinin önüne geçmek, kuruluşunuzun kesinti maliyetlerini azaltır.

Büyüyen, değişen ağları yönetin

Teknolojik yenilikler ve bağlantılı cihazların artmasıyla, günümüzün BT ortamlarının boyutu büyüyor. Statista tarafından yapılan bir araştırmaya göre, IoT bağlantılı cihaz sayısının 2025 yılına kadar 30,9 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor; bu, 2021 için beklenen 13,8 milyardan çok daha büyük bir artış. İster internet özellikli sensörler, ister kablosuz cihazlar veya bulut teknolojileri olsun, tüm bu ekipmanın büyük dalgalanmalar ve şüpheli faaliyetlere karşı sürekli olarak izlenmesi gerekir.

Ağların karmaşıklığı da artıyor. Ve uzaktan çalışma ve hibrit ofis ortamlarının norm haline gelmesiyle, her şey normalden daha hızlı değişiyor. İster bulut geçişleri, ister IPv6 geçişleri ile uğraşıyor veya uzaktan erişim sağlıyor olun, tüm IP varlıklarınızı izlemenize ve değişimin ortasında bile sorunsuz performans sağlamanıza yardımcı olacak esnek, güvenilir araçlara ihtiyacınız var.

Güvenlik tehditlerini tanımlayın

İzinsiz giriş tespit yazılımı için bütçeniz olmadığı halde veri ihlallerine karşı korunmanıza yardımcı olacak 1. katman bir yöntem istiyorsanız, ağ izleme iş açısından kritik verilerinizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Bir ağ izleme aracı, bu ilk güvenlik seviyesini sağlayabilir. Elde edeceğiniz en büyük fayda, kuruluşunuz için "normal" performansın nasıl göründüğünün bir resmidir; bu, ister trafik düzeylerinde ani bir artış, ister ağınıza bağlı tanımadığınız bir cihaz olsun, olağan dışı herhangi bir şeyi kolayca fark etmenizi sağlar.

Bir olayın ne zaman ve hangi cihazda meydana geldiğini anlamak için ayrıntılı inceleme yaparak, ağ güvenliğine proaktif bir yaklaşım uygulayabilirsiniz.

Ekipman yükseltmelerini gerekçelendirin

Bir sunucunun yükseltilmesi gerektiğine dair içgüdüsel bir sezgiye sahip olmak çoğu patronu ikna etmek için yeterli değildir. Ancak bu ekipmanın son 12 ayda nasıl performans gösterdiğine dair tarihi bir rapor çok daha ilgi çekicidir.

Ağ izleme araçları, ağ yükseltmelerini haklı çıkarmak için ekipmanın zaman içinde nasıl performans gösterdiğine dair size tarihi bilgiler verir.

Eğilim analizi, mevcut teknolojinizin iş ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ölçeklenip ölçeklenemeyeceğini veya yeni teknolojiye yatırım yapmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olur.

SLA'lar hakkında rapor verin

Ağ kullanılabilirliğine ilişkin sözlerinizi tutmak, BT danışmanları ve yönetilen hizmet sağlayıcılar için en önemli önceliktir.

Ağ izlemenin sağladığı performans hakkında raporlama yapabilme özelliği ile SLA'ların gereksinimlerini daha kolay karşılayabilir ve müşterilerinizin memnuniyetini sağlayabilirsiniz.